Школски пројекти

Наставници и ученици наше школе реализују веома успешне часове пројектне и тематске наставе.

Овде представљамо активности из школских пројеката.

2021/2022

Оштро Перце

Ученици наше школе укључили су се и ове школске године у реализацију међушколског пројекта Оштро Перце. Циљеви пројекат су подстицање сарадње библиотекара и наставника, развијање читалачке, медијске и дигиталне писмености ученика, подстицање креативности и стваралаштва ученика. Током другог полугодишта библиотекар, учитељи и наставници реализовали су низ радионица током којих су са ученицима анализирали дела предвиђена програмом пројекта, разговарали са ученицима о прочитаном, давали упутства ученицима како да напишу самосталну бајку или причу. Ученици су писали приказе, писали оригиналне приче и бајке, илустровали своја дела. Ученици I1 са својом учитељицом припремили су сликовницу од својих радова. Своју бајку Вероника Милошевић ученица VI2 преточила је у стрип.

Реализовано је и низ радионица са ученицима V1, VII1 и VII2 у којима су библиотекар и наставници користили метод библиотерапије. На часовима српског језика ученици V1 су са својом наставницом Данком Стојановић читали и анализирали дело „Аги и Ема“. Анлизирали су постипке главног јунака, издвајали проблеме и проблемске ситуације. Ученици су показали висок степен интересовања за дело, идентификовали се са главним јунаком и на различите начине интерпретирали дело. На часовима читаонице ученици седмог разреда са наставницом Светланом Матко читали су дело „Златоруни ован“. Издвајали су реалне ситуације из бајке и анализирали поступке јунака. Анализа се наставила на часовима библиотекара и новинарске секције. Закључили су да сада боље сватају своје родитељи и то колико они брину, као и то да зло не долази само од натприродних бића већ постоји и у човеку. Након анализе писали су дневничке записе главног јунака, цртали и илустровали бајку.

Сви радови наших ученика могу се погледати у документу Оштро Перце 2022.

Оштро Перце

Ученици првог, другугог и петог разреда су писали приказе књига и илустровали их.

Посебно су били вредни ученици I2 чије радове представљамо у три документа.

Прикази и илустрације - Дуња Живковић
Прикази и илустрације - Маша Бекрић
Прикази и илустрације - Матеја Јеремић, Теодора Грујић и Николина Јоксић

Приказ и илустрација - Теодора Радосављевић II1

Прикази и илустрације -  Симонида Марковић V1 и Тијана Грујић V2

Ученици I1 су читали књигу Овако је то било, илустовали је и уз помоћ учитељице направили презентацију.
Презентација је на блогу учитељице Гордане Косанић  Моја мала дружина.

Током 2018/2019. године реализованo je неколико пројеката.

Здрав живот
Пројекат Здрав живот су реализовале учитељице Ружица Будимкић и Сања Петровић са ученицима издвојеног одељења у Поповићу. Активности су започеле током Дечије недеље у октобру 2018. године и трајале су до краја априла 2019.
Ток пројекта је представљен у документу Здрав живот, а дечији радови у књизи У здрављу је снага, у здрављу је моћ.
На крају школске године израђен је и документ Пројекат Здрав живот у ком су детаљно презентоване све активности.

eTwinning пројекти
Наставница Љиљана Вићовац је реализовала два пројекта на eTwinning мрежи са ученицима четвртог разреда.
Активности пројекта су представљене у документу eTwinning пројекти.

Оштро Перце
Ток и продукти пројекта представљени су у часопису Чаролије - Оштро Перце.

Појединачни радови ученика представљени су кроз сликовнице и видео прилоге:
Лисица и кокошка, Павле Пантелић II2
Цврчак и мрави, Анастасија Јовановић II2
Лисица и рода, ученици III1
Лисица и гавран, Марина Миљковић III2
Лисица и гавран, ученици II3
Врабац, зец и бисер, ученици II1
Пас и његова сенка, Милица Векић II3
Хајди, ученици IV1
Виолиниста, ученици IV2
Сања
, прва верзија, ученици IV2
Сања, друга верзија, ученици IV2
Бела грива, ученици IV2
Босоноги и небо
, ученици IV2

Током 2017/2018. године реализовани су пројекти Оштро Перце и Андрићу у част.

Пројекат Оштро Перце реализован је у нашој школи током јануара, фебруара и марта 2018. године. Учествовали су сви ученици од првог до осмог разреда у сва три објекта наше школе (Мала Иванча, Поповић, Мали Пожаревац).

Ученици млађих разреда су израдили бројне лепе сликовнице. Неколико најбољих представљамо на овој страни:

Бајка о рибару и рибици, ученици II1

Себични џин, ученици III2

Бајка о рибару и рибици, Кристијан Марјановић III3

Девојчица са супер моћима, Нађа Ђаковић III3

Ружно паче, Анђела Стојановић IV2

Трнова Ружица, ученици IV3

Као део пројекта Оштро Перце реализован је пројекат Андрићу у част са ученицима старијих разреда у Малој Иванчи током децембра 2017. и јануара 2018. године. Ток и продукти пројкета приказани су у презентацији Пројекат Андрићу у част .