Основна школа

Антологија српске књижевности

Педагошко друштво Србије

Здрав живот

Пројекат је реализован кроз различите активности током школске године: часови тематске наставе, појединачни часови различитих предмата предмета, предавања за ученике и родитеље, радионице.

Активности су започеле у октобру 2011. током Дечије недеље и поводом обележавања Дан здраве хране, 16. октобра, и наставиле током целе школске године.

Одржана је трибина на којој су педагог и библиотекар представили родитељима ученика пројекат Здрав живот и позвали их на сарадњу у реализацији пројекта. Разговарало се о здравом стилу живота, о навикама у исхрани, о важности физичке активности за развој деце. Родитељима је подељен флајер са саветима на тему здравог живота.

У сарадњи наставника разредне и предментне наставе (физичко васпитање, биологија, српски језик, грађанско васпитање, веронаука и ликовна култура) и библиотекара одржани су заједнички часови у свим одељењима у вези са здравим начином живота, правилном исхраном и физичким вежбањем.

На часовима је коришћена презентација Здравље и здрав стил живота, коју је припремио библиотекар.

Активности су представљене у Чаролијама бр. 9.

Тематска настава Здрав живот

Часови тематске наставе одржани су последње недеље првог полугодишта школске 2011/2012. године у Поповићу у комбинованом одељењу I3/III3 као део школског пројекта Здрав живот.

Како се настава одвија у комбинованом одељењу, повезане су наставне јединице првог и трећег разреда и остварена је сарадња ученика, вршњачко учење. Првог дана часовима је присуствовао школски библиотекар, а последњег дана родитељи – укључени су у активности школе.

Теме током пет дана су биле: Здрав живот и хигијена, Физичка активност, Храна и здравље, Правилан избор намирница, Будите узор деци.

Ученици су читали текстове на ове тему и разговарали о важности правилних навика у исхрани, физичких активности и одржавању хигијене. На часовима је примењена метода за вршњачко вредновање и самовредновање. Ученици су писали и цртали, затим су читали своје текстове и разговарали о ликовним радовима, процењивали их, исправљали и дорађивли.

Наставница Ружица Будимкић је припремила чланак о тематској настави за Чаролије бр. 10.