Основна школа

Антологија српске књижевности

Педагошко друштво Србије

Руже су свуда око нас

Пројектна настава Руже су свуда око нас осмишљена је за часове српског језика, а успоставља корелацију са садржајем других предмета:

• Биологија, V разред: Украсне биљке - порекло, распрострањеност, боје,
  • Историја, VI разред: Ратови ружа – симболика руже,
  • Географија, VI разред: Бугарска, Долина ружа,
  • Хемија, VIII разред: Алкохоли, Парфеми – одлике, израда и употреба,
  • Ликовна култура: израда честитки са мотивом руже - увежбавање одређене технике
    и брзине израде,
  • Музичка култура: мотив руже у народним и староградским песмама и поп музици – садржај,
    повод за настајање, место извођења, неговање традиције,
  • ТИО, VIII разред: израда радова/презентације у електронском облику.

У пројекту су учествовали ученици петог, шестог, седмог и осмог разреда у Малом Пожаревцу, а пројекат је трајао од октобра 2012. до маја 2013. године.
Идеја је била да се о појму руже сазнаје и разговара са ученицима из различитих углова, да ученици читају књижевна дела у којима се јавља мотив руже, анализирају и тумаче дела, пишу саставе и цртају на тему Ружа.
У мају је припремљен пано са најбољим ликовним и литерарним радовима ученика свих одељења. Ученици осмог разреда су имали задатак и да наставни материјал, коришћен током школске године на часовима свих предмета, уобличе у ППТ презентацију.

Ученици свих одељења, и наставници, окупили су се 21. маја 2013. године у дигиталној учионици и тада су одржана два јавна часа на којима су представљене активности из пројекта.

Наставница Софија Зећовић представља пројекат у школском листу Чаролије бр. 12, а у истом броју објављени су у најуспешнији литерарни радови ученика.

О току пројекта, циљевима, исходима и вредновању припремљена је презентација за Наставничко веће у оквиру стручног усавршавања у школи.