Основна школа

Антологија српске књижевности

Педагошко друштво Србије

Оштро Перце

Веома успешан пројекат Оштро перо, реализован током школске 2011/2012, ове године је настављен под називом Оштро Перце. У пројекту, које организује Друштво школских библиотекара Србије, учествовало је дванаест школа из Србије.

Програм је намењен ученицима виших разреда основне школе и има такмичарски карактер – ученици пишу приказе, критике, књига (и филма) и жири бира најбоље радове. Идеја аутора пројекта, Анђелке Танчић и Слађане Галушка, била је да се рад школских библиотекара повеже са наставним планом и програмом више наставних предмета, пре свега Српског језика, али и Информатике и рачунарства (Техничко и информатичко образовање) и Грађанског васпитања.

Ученици су ове године читали дела савремене српске дечије књижевности збирке прича, романе и митске бајке Гроздане Олујић.

Један од задатака за ученике је био да осмисле и направе трејлер за неко од књижевних дела које читају. Тако су развијали информатичку писменост, а у пројекат су се укључили и наставници информатике и рачунарства/ТИО.

Пројекат је започео у октобру 2012. године, током Месеца школских библиотекака, и трајао је до 19. априла 2013. године.

Осим активности у школама учесницама, ауторке пројекта су организовале и додатне активности - сусрете ученика, школских библиотекара и сарадника и успоставиле сарадњу са Народном библиотеком Србије и Америчким кутком.

Тако је 12. марта 2013. одржан скуп у Америчком кутку, чији је најважнији део била радионица – разговор о филму „Ема и Аги“ и елементима приказа.

Поводом обележавања Међународног дана дечије књиге одржан је скуп ученика и школских библиотекара у Народној библиотеци Србије, 2. априла. Ауторке су организовале радионицу на тему „Како написати бајку“.

Завршни сусрет такмичења/пројекта Оштро Перце одржан је 19. априла у Народној библиотеци Србије, а поводом Светског дана књиге и ауторских права.

Пројекат је промовисан на стручном скупу, трибини, „Развијање информационе и медијске писмености код деце, ученика, кроз рад библиотекара и наставника“, као успешан пример сарадње наставника и библиотекара и развијање информационе и медијске писмености ученика виших разреда основне школе.

Анђелка Танчић је представила веб страну http://andjelkatancic.wix.com/perce на којој је постављен наставни материјал, радови ученика и прилози са сусрета ученика, библиотекара и сарадника.

У нашој школи пројекат је реализован захваљујући сарадњи између библиотекара и наставника. Ученици су читали дела и разговарали о њима на часовима српског језика (у Малој Иванчи) и, уз помоћ наставника и библиотекара, састављали су приказе.

Најуспешнији део пројекта, у ком су учествовали сви ученици, био је: анализа и тумачење митских бајки, писање приказа бајке и састављање бајке.

Ученици су добили упутство за писање бајке.

Најбољи прикази романа и збирке прича, као и најлепше бајке наших ђака налазе се у Чаролијама бр. 12 у рубрици Живот је бајка.

Библиотекар и наставник историје и грађанског васпитања разговарали су са ученицима и о филму и серији „Монтевидео“, историјским и уметничким елементима, теми и порукама, намери аутора, публици којој се аутори обраћају и сл.

Библиотекар је припремио наставни материјал за ученике на тему Приказ филма.