Основна школа

Антологија српске књижевности

Педагошко друштво Србије

На часу француског језика

Одељенски пројекти Мој љубимац и Кућа из снова, рађени у петом и шестом разреду на часовима француског језика, одлични су примери корелације више предмета: Француски језик, Српски језик и Ликовна култура, кроз које ученици развијају медијску писменост и креативност и стварају прелепе литерарне и ликовне радове. Приказ часова и најуспешнији дечији радови су у Чаролијама бр. 13

Мој љубимац

Пројекат Мој љубимац, реализован је са ученицима петог разреда, у оквиру наставне јединице „Животиње“ (Les animaux), на два часа француског језика и израдом домаћих задатака: текстова (описа, прича, песама) и илустрација.

На првом часу ученици су добили упутство како треба да одраде овај пројекат: шта он све треба да обухвати, како све може да изгледа његов приказ, колико је битна граматика и употреба до сад усвојеног градива, а колико визуелни изглед онога што приказују.

Током другог часа сваки ученик је доносио испред табле свој рад и усмено га приказао осталим ученицима. Сваки рад садржи цртеж љубимца и пропратни текст у којем је тај љубимац описан уз помоћ фраза и речи које су ученици до тад усвојили на часовима француског језика.

Ma maison des rêves

У склопу наставне јединице „Шта се налази у кући?“ (Qu’est-ce qu’il y a dans la maison?), када је требало да ученици шестог разреда усвоје вокабулар везан за просторије и намештај у кући, задала сам им да за домаћи задатак ураде цртеж на којем ће се у једном делу налазити спољашњи изглед куће из њихових снова, а на другом унутрашњост из птичије перспективе, са речима намештаја и просторија на француском језику.

Док су куће неких ученика биле скромне са цвећем и псом испред, куће других ученика су биле раскошне, имале више спратова или се налазиле на обали мора – куће из снова.

Презентација пројекта се састојала у томе да један ученик изнесе свој пројекат испред табле и да на француском одговара на питања осталих, такође постављених на француском (Колико просторија има у кући, прозора, врата, кревета? Шта се налази у кухињи? Где се налази када?...).

Ученици су обновили постављање питања и давање одговора на француском језику, али и успешно усвојили вокабулар везан за просторије и намештај у кући.