Извештај са излета

У недељу 21. априла, 17 ученика наше школе петог, шестог и седмог разреда било је на излету на којем смо посетили Спомен парк Јајинци, кулу Гардош, музеј Јована Цвијића, Етнографски музеј и споменик Незнаном јунаку на Авали.

Кренули смо испред школе у јутарњим часовима, ишли Авалским путем и прво посетили Спомен парк Јајинци који обележава сећање на десетине хиљада жртава погубљених од стране немачких војника током Другог светског рата. После обиласка овог комплекса кренули смо пут Земуна како бисмо посетили Кулу Гардош познату још и као Кула Сибињанин Јанка или Миленијумска кула, изграђена у част хиљаду година од мађарског насељавања у Панонској низији. Имали смо прилику да на висини од 15 метара имамо панорамско разгледање Земуна, Дунава и околине и уживамо у погледу и направимо прелепе фотографије. Имали смо прилику да упознамо туристе из Кине, деца су показала изузетно познавање енглеског језика после којег су пожелели да са нама направе заједничку фотографију. После је уследио пут старог центра града и посетили смо Музеј Јована Цвијића најзначајнијег географа. Упознали смо се са његовим пореклом, кућом у којој је живео, његовим истраживачким радом по Балкану и проучавањем крашког предела Хецеговине, Црне Горе и Македоније и његовом великом доприносу проучавања порекла становништва Балкана. Затим је уследила посета Етнографском музеју у којем смо сазнали о ношњи српског становништва, начину живљења, становања и занимањима у разним крајевима Балкана од Далмације, Херцеговине, Шумадије, Косова и Метохије све до истока наше земље и одушевили се њиховом креативношћу и лепотом. Након тога уследила је шетња до највећег и најлепшег парка у Београду - Калемегдана до споменика Победника, симбола престонице. Наша последња дестинација била је Авала најближег и најлепшег излетишта Београђана на којој смо посетили Споменик Незнаном јунаку који је подигнут у част српском војнику из Првог светског рата на истом месту на којем се раније налазила тврђава Жрнови. Сазнали смо да је то рад вајара Ивана Мештровића који је дизајнирао и споменик на Калемегдан. Уследило је фотографисање, шетња и у касним поподневним сатима смо се вратили кући пуни утисака и нових сазнања о многим знаменитостима у нашој околини.

Излет је реализован по плану и програму и испуњена је образовно-културна функција .

Фотографије се могу видети на фејсбук страници школе

Радица Јаћимовић