Упис у први разред 2021/22. године

Епидемиолошка ситуација корона вируса ове године неће померити упис деце у први разред, и он ће за школску 2021/2022. годину  почети у предвиђеном термину од 1. априла.
Иако је до почетка уписа у први разред основне школе остало више од месец и по дана, родитељи би требало већ да закажу прегледе у домовима здравља, који су потребни за добијање лекарског уверења.

Која деца се ове године уписују у први разред?
- У први разред уписује се свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година. У школској 2021/22. години, упис у први разред обавезан је за сву децу рођену од 1. марта 2014. до 28. фебруара 2015. године.
Изузетно, детету може да се одложи упис у први разред за годину дана, у складу са законом.
Дете које има од шест до шест и по година уписује се у први разред након провере спремности за полазак у школу.

Како родитељи пријављују у коју школу желе да им дете буде уписано?
- Родитељу или другом законском заступнику деце која су стасала за упис у први разред основне школе  омогућено је да искажу интересовање за упис детета у одређену школу и то личним одласком у школу или електронским путем дефинишу датум уписа и тестирања детета. Од школске 2020/2021. године родитељима је омогућено да електронским путем дефинишу датум уписа детета у одређену основну школу на територији Србије преко Портала еУправа.
- Захваљујући електронској услузи еУпис родитељи не доносе документацију у школу, већ се она прибавља по службеној дужности електронским путем. Преко апликације еУпис извршиће се повлачење података о ученику (извод из матичне књиге рођених, евиденције пребивалишта и доказ о обављеном лекарском прегледу) и упис. Након уписа детета у школу, психолог, односно педагог школе вршиће испитивање детета. Школе, односно родитељи ће бити обавештене од када ће наведена услуга бити доступна.

Прегледи и тестирања
Испитивање детета врши педагог школе на матерњем језику детета, применом стандарних поступака и инструмената, препоручених од надлежног завода, односно овлашћене стручне организације. Садржај документације о здравственог прегледа деце уређено је прописима који су у надлежности Министарства здравља.

Документа за упис у основну школу:
- Извод из матичне књиге рођених
- Уверење о похађању предшколског програма
- Доказ о лекарском прегледу детета
- Доказ о пребивалишту родитеља

Систематски преглед
Систематски преглед је обавезан за свако дете које се уписује у први разред. Он се обавља код педијатра, који на основу прегледа других специјалиста одређује процену здравственог стања детета, и на основу тога издаје потврду која се прилаже приликом уписа детета у основну школу.